Strona: Sukces KN IPSUM w konkursie MNiSW „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” / Wydział Chemiczny

Sukces KN IPSUM w konkursie MNiSW „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”

2024-04-30
, red.  Paweł Chmielarz
KN IPSUM z opiekunem prof. P. Chmielarzem

Z radością informujemy, że Studenckie i Doktoranckie Koło Naukowe Inżynierii Chemicznej i Farmaceutycznej IPSUM działające na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej pod opieką prof. dr hab. inż. Pawła Chmielarza po raz czwarty z rzędu zostało beneficjentem programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” ogłoszonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W ramach trzeciej edycji konkursu KN IPSUM otrzymało finansowanie w wysokości 69 844,00 zł na realizację projektu badawczego pt. „Kurkumina jako naturalny substytut dioli w syntezie innowacyjnych materiałów poliuretanowych modyfikowanych polimetakrylanami do zastosowań w roli funkcjonalnych powłok”.

Głównym celem projektu jest opracowanie metodologii syntezy innowacyjnych, funkcjonalnych kopolimerów uretanowo-metakrylowych z zastosowaniem nietoksycznego związku chemicznego pochodzenia naturalnego – kurkuminy, która zastąpi diole pochodzące ze źródeł nieodnawialnych. W tym celu stosowana będzie technika polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu, w której chemiczny czynnik redukujący pełni również rolę pomocniczego aktywatora (SARA ATRP) oraz koncepcja wykorzystująca promieniowanie świetlne w roli czynnika redukującego katalizator (foto-ATRP). Projekt skupia się na opracowaniu procedur syntezy zgodnie z zasadami zielonej chemii oraz zrównoważonego rozwoju. W ramach tych procedur planuje się zastosowanie przyjaznej środowisku przyprawy – kurkuminy, jako substratu do syntezy prepolimeru uretanowo-izocyjanianowego, oraz użycie minimalnego stężenia kompleksu katalitycznego w ATRP. Ze względu na złożoność i obszerność projektu uwzględnia on kilka etapów wyszczególnionych w harmonogramie. Uzyskanie specjalistycznych właściwości nowych materiałów polimerowych jest kluczowe, ponieważ umożliwi rozwój innowacyjnych technologii polimerowych o ogromnym potencjale zastosowań w różnych dziedzinach od przemysłu kleju i farb, nawet do przemysłu medycznego.

Celem programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje” jest natomiast wsparcie studentów w realizacji innowacyjnych projektów, podniesienie jakości działalności kół naukowych, a także usprawnienie mechanizmu transferu technologii i rozwiązań technicznych do sfery gospodarczej.

Wszystkie osoby zainteresowane dołączeniem do społeczności KN IPSUM zapraszamy do kontaktu się z opiekunem prof. dr hab. inż. Pawłem Chmielarzem (p_chmiel@prz.edu.pl) lub przewodniczącą KN IPSUM mgr inż. Agatą Hochół (e-mail: d4592@stud.prz.edu.pl). Zapisy są otwarte przez cały rok!


Więcej informacji na stronach:

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego

Aktualności Chmielarz Research Group

Aktualności Katedry Chemii Fizycznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej

Aktualności Koła Naukowego IPSUM

Twitter - Chmielarz Research Group @Chmielarz_Group

Powrót do listy aktualności