Strona: Finał XIV edycji Ogólnopolskiego Podkarpackiego Konkursu Chemicznego im. Ignacego Łukasiewicza / Wydział Chemiczny

2023-06-03
, red.  Janusz Pusz

W mijającym roku akademickim Wydział Chemiczny był organizatorem XIV edycji zmagań konkursowych. W Konkursie wzięło udział 251 uczniów z 39 szkół województw: lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego i świętokrzyskiego. Zawody I etapu odbyły się w szkołach, zaś pozostałe etapy Konkursu odbywały się w salach wykładowych Uczelni i Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej.

Konkurs ma na celu propagowanie i rozwijanie zainteresowania chemią wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych, poszukiwanie utalentowanej młodzieży, jak również porównania miedzy uczestnikami poziomu opanowania wiedzy chemicznej.

Patronat nad Konkursem sprawuje Rektor Politechniki Rzeszowskiej, Marszałek woj. podkarpackiego, Prezydent m. Rzeszowa oraz rzeszowski oddział Polskiego Towarzystwa Chemicznego, zaś sponsorami konkursu są; Fundacja Rozwoju Politechniki Rzeszowskiej, ICN-Polfa Rzeszów, SIC-Rzeszów oraz Alchem Rzeszów.

W dniu 27 maja 2023 roku w Klubie Pracownika Politechniki Rzeszowskiej odbyła się uroczystość zakończenia XIV edycji Ogólnopolskiego Podkarpackiego Konkursu Chemicznego im. Ignacego Łukasiewicza. W spotkaniu wzięli udział: p. Jerzy Cypryś - wiceprzewodniczący Sejmiku województwa podkarpackiego, p. Marzena Furtak-Żebracka - pełnomocnik Prezydenta miasta Rzeszowa ds. współpracy z uczelniami, p. Dymitr Malec – wiceprzewodniczący Rzeszowskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Chemicznego,  zespół Dziekański Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej w osobach: p. prof. Doroty Antos - dziekan Wydziału, p. dr Joanny Wojturskiej - prodziekana wydziału ds. kształcenia, p. dr Doroty  Głowacz-Czerwonki - prodziekan ds. współpracy z otoczeniem.

W uroczystym zakończeniu wzięli udział uczniowie, nauczyciele, przedstawiciele dyrekcji szkół, przedstawiciele sponsorów oraz członkowie Komitetu Organizacyjnego Podkarpackiego Konkursu Chemicznego.

Lista nagrodzonych i wyróżnionych uczniów w XIV edycji

Ogólnopolskiego Podkarpackiego Konkursu Chemicznego im. Ignacego Łukasiewicza

V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego w Krakowie

Miejsce III

I Liceum Ogólnokształcące im. Kr. Kazimierza Wielkiego w Bochni

Duże zainteresowanie młodzieży biorącej udział w XIV edycji Konkursu, ich entuzjazm i zapał podczas wszystkich zorganizowanych etapów zawodów wskazują, że podjęta inicjatywa w przeszłości przez Wydział Chemiczny jest dobrą inwestycją w przyszłość, poprzez propagowanie i rozwijanie zainteresowania chemią wśród uczniów, zwrócenie uwagi na rangę przedmiotu, a także jest wspaniałą wizytówką Wydziału Chemicznego w naszym województwie.