Strona: Jubileusz Europejskiej Rady Przemysłu Chemicznego z udziałem doktorantki WCh / Wydział Chemiczny

Jubileusz Europejskiej Rady Przemysłu Chemicznego z udziałem doktorantki WCh

2022-06-02

Z satysfakcją informowaliśmy o sukcesie mgr inż. Dominiki Czachor-Jadackiej, która wygrała międzynarodowy konkurs dla studentów i doktorantów z obszaru chemii, organizowany przez Europejską Radę Przemysłu Chemicznego z okazji 50-lecia istnienia CEFIC. W związku z ta wygraną doktoranta uczestniczyła w uroczystościach jubileuszowych CEFIC w Brukseli.

Oto Jej relacja z tego wydarzenia:

„W ramach wygranej w konkursie organizowanym dla studentów i doktorantów z inżynierii chemicznej w dniu 30 maja 2022 r. w Brukseli miałam przyjemność uczestniczyć w obchodach upamiętniających 50. rocznicę powstania Europejskiej Rady Przemysłu Chemicznego (Cefic). Podczas tego dnia 34 najlepszych europejskich profesorów chemii, w tym dwóch laureatów Nagrody Nobla, oraz 21 doktorantów z całej UE zebrało się w brukselskim hotelu Metropole, aby odtworzyć kultowe zdjęcie wykonane w 1927 r. podczas Międzynarodowej Konferencji Solvay na temat Elektronów i Fotonów. To słynne na całym świecie zdjęcie przedstawia czołowe postaci ówczesnej kadry naukowej, w tym Marię Skłodowską-Curie i Alberta Einsteina.

 W pierwszej części dnia odbyło się spotkanie studentów i doktorantów, na którym dostały zaprezentowane tematy projektów/zadań do wykonania i podzieliliśmy się na 4-5 osobowe grupy. Tematy dotyczyły zrównoważonego rozwoju chemii tj. 1. Gospodarka cyrkulacyjna węgla: wykorzystanie potencjału materiałów pochodzenia biologicznego, 2. Zielony Ład: osiem substancji chemicznych decyduje o sukcesie całego przedsięwzięcia 3. Energia dla przyszłości - Czy można uniknąć emisji CO2?, 4. Materiały przyszłości: Jakie są odpowiednie alternatywy dla polimerów perfluorowanych (PFAS)?, 5. Zrównoważone wychwytywanie CO2: kluczowy czynnik umożliwiający obieg węgla i osiągnięcie neutralności klimatycznej. Wyniki naszego projektu będziemy prezentować podczas Tygodnia Konwencji Chemicznej w październiku w Brukseli. Nagrodą za wykonanie projektu jest stypendium oraz staż w jednej czołowych Europejskich firm.

W kolejnej części dnia odbyło się spotkanie profesorów i młodych naukowców, do których dołączyli dyrektorowie generalni i dyrektorowie ds. technologii wiodących europejskich producentów chemicznych. Celem spotkania było wzmocnienie relacji między nauką a biznesem, aby zapewnić, że postęp naukowy i innowacje znajdą drogę na rynek i przyczynią się do realizacji unijnego programu Zielonego Ładu.”

Szczegóły wydarzenia znajdziecie tutaj.

Powrót do listy aktualności